Nagroda im. Friedricha Gundolfa dla prof. Huberta Orłowskiego

hubert_orlowskiNagroda im. Friedricha Gundolfa dla prof. Huberta Orłowskiego

Z dumą i radością informujemy, że podczas odbywającego się w dniach 21-23 kwietnia 2016 r. w Köthen posiedzenia Niemieckiej Akademii Języka i Literatury (Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung) prof. dr hab. Hubert Orłowski, Rektor naszej Uczelni odebrał przyznaną mu przez Akademię prestiżową nagrodę im. Friedricha Gundolfa za rok 2016.

Niemiecka Akademia Języka i Literatury uhonorowała w ten sposób wieloletni wkład Profesora w upowszechnianiu niemieckiej kultury za granicą. Prof. dr hab. Hubert Orłowski w swych licznych publikacjach naukowych nadawał kształt polskiemu dyskursowi na temat kultury niemieckiej. Jest również inicjatorem i edytorem „Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej” obejmującej w chwili obecnej 40 tomów, w tym edycje dzieł Waltera Benjamina, Norberta Eliasa, Lepeniesa Jürgena Kocka, Reinharta Kosellecka i Maxa Webera.

Jednym z głównych nurtów badawczych Profesora jest literatura niemiecka okresu 1933-1945, której poświęcił monografię „Literatura w III Rzeszy” opisując nie tylko jej całokształt i rządzące nią mechanizmy, ale również politykę kulturalną i życie literackie, którego udziałem stały się palenie książek, prześladowania pisarzy obcych rasowo i tych, którzy nie chcieli podporządkować się nowemu porządkowi, wszechobecna cenzura i kontrola słowa, pokazując czym staje się literatura wciągnięta w mechanizm systemu totalitarnego.

Kolejnym obszarem zainteresowań naukowych Profesora jest polsko-niemieckie pogranicze kulturowe i społeczne, mechanizmy powstawania i funkcjonowania stereotypów niemieckich o Polakach, w tym pojęcia „Polnische Wirtschaft”.

O tym, na jak licznych polach badawczych realizuje swoje prace Profesor Hubert Orłowski świadczą liczne monografie, dziesiątki artykułów naukowych i wystąpień konferencyjnych, opracowane antologie, tomy zbiorowe i opracowania poświęcone nie tylko niemieckiej literaturze, kulturze, społeczeństwu, ale także Warmii – rodzinnej ziemi Pana Profesora.

Prof. dr hab. Hubert Orłowski jest wychowawcą wielu pokoleń polskich germanistów, promotorem ponad 20 doktoratów, emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wieloletnim dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej UAM, wieloletnim kierownikiem Zakładu Historii Literatury Niemieckiej IFG UAM, profesorem Instytutu Zachodniego, doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, od 2007 roku Rektorem Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego.

Z całego serca gratulujemy Panie Profesorze i powtarzając za Panem: „Dziękujemy i prosimy o więcej”.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij