NOWOŚĆ!

AMERYKANISTYKA

Czyli wszystko co chcesz wiedzieć o Stanach

Studia podyplomowe „Amerykanistyka” zaprojektowano jako kompendium wiedzy o współczesnych Stanach Zjednoczonych dla tych, którzy pasjonują się Stanami i chcieliby wiedzieć o nich jeszcze więcej jak i dla tych, którzy tutaj dopiero odkryją jak wielkie znaczenie odgrywa ten relatywnie młody kraj wywierając wpływ na niemal każdy aspekt życia większości ludzi świata.

Studia te stanowią idealną propozycję dla szerokiej grupy osób mających zawodową potrzebę poszerzenia swojej orientacji w zakresie tej tematyki ze względu na kontakty międzynarodowe, dla filologów języka angielskiego chcących poszerzyć lub odświeżyć swoją wiedzę i znajomość współczesnych realiów amerykańskich oraz dla osób hobbystycznie zainteresowanych amerykańską kulturą, literaturą, społeczeństwem i polityką.

Przygotowany przez WSJO program pozwala zdobyć wiedzę z szerokiego zakresu tematów związanych z historią państwa i narodu, kulturą i literaturą, a także społeczeństwem. Ze względu na objętość tematyki objętej hasłem „amerykanistyka” poszczególne moduły stanowią autorskie propozycje wykładowców, którzy preferują tematy nieoczywiste, niekonwencjonalne ujęcia i obalanie stereotypów na temat Ameryki.
Zajęcia prowadzone są w języku polskim przez specjalistów z poszczególnych dziedzin. Znajomość języka angielskiego umożliwia skorzystanie z obszerniejszej biblioteki źródeł, ale nie jest wymogiem koniecznym do wzięcia satysfakcjonującego uczestnika udziału w zajęciach.
Zajęcia pomyślane są jako interaktywne warsztaty, których uczestnicy – pod opieką moderatora/wykładowcy – zdobywają wiedzę korzystając ze wskazanych źródeł, ale uczą się także od siebie nawzajem, wymieniając poglądy, ścierając się intelektualnie i broniąc swoich racji. Aby maksymalnie skorzystać z zajęć każdego modułu radzimy zapoznać się wcześniej ze wskazaną literaturą, przejrzeć podstawowe źródła i wyrobić sobie ogólną orientację o kolejnych zagadnieniach, tak aby zajęcia można było poświęcić na omówienie ich najciekawszych aspektów, odpowiedzieć na pytania i podyskutować o tym, dlaczego Stany są tak odmienne od swojej macierzystej Europy i co z tego wynika dla reszty świata.

Studia prowadzone są on-line w systemie zaocznym i trwają 2 semestry obejmujące łącznie 180 godzin zajęć.
Zajęcia prowadzone są w różnych formach: warsztat, panel dyskusyjny, zajęcia interaktywne, prezentacja.
Część zajęć zaplanowano jako indywidualną pracę w czasie własnym słuchaczy, którzy mogą dzięki temu samodzielnie zgłębiać poszczególne zagadnienia i poświęcać im taką ilość czasu, jaką uznają za stosowną biorąc pod uwagę posiadaną wiedzę i zainteresowania.

 1. House of Cards? Amerykańskie instytucje federalne.
 2. Od Washingtona do Trumpa: amerykańscy prezydenci w USA i na świecie.
 3. Społeczeństwo: Jacy Amerykanie!?!
 4. Nowe trendy w literaturze amerykańskiej.
 5. Film amerykański: nie tylko Hollywood.
 6. Media amerykańskie: fact-checking, fake newsy i postprawda.
 7. Od Wuja Sama po Kapitana Amerykę. Czy popkultura to też kultura?
 8. Amerykańskie południe: to wciąż Stany Zjednoczone?
 9. Hasztagi, które zmieniły historię USA.
 10. Ameryka w muzyce: Stany Zjednoczone wg Dylana i Springsteena.
 11. Dialekty amerykańskie: Say it again, Sam.

Projekt zaliczeniowy to przygotowywany przez słuchaczy, samodzielnie lub w parach przykład praktycznego zastosowania nabytej wiedzy i umiejętności.
Może obejmować formę:

 • ustnej prezentacji połączonej z dyskusją;
 • pisemną w postaci eseju, analizy, raportu, sprawozdania w odniesieniu do stanu faktycznego lub opracowania z podaniem literatury.

Projekt polega na przedstawieniu propozycji rozwiązania problemu, analizie przypadku z uwzględnieniem przyczyn zaistniałej sytuacji i proponowanych rozwiązań.

STUDIA PODYPLOMOWE ON-LINE

 ZA SEMESTR
Z GÓRY
ZA ROK
Z GÓRY
CZESNE1500 zł2800 zł

Kandydat powinien legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia.
Kopie dokumentów prosimy przesyłać na adres info@wsjo.pl 

 1.  Rejestracja elektroniczna na www.wsjo.pl.
 2. Dostarczenie dokumentów do Biura Rekrutacyjnego lub wysłanie
  kopii dokumentów na adres info@wsjo.pl
 3. Podpisanie umowy o naukę.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij