SKANDYNAWISTYKA JĘZYK NORWESKI

NOWOCZESNE STUDIA JĘZYKOWE LINGWISTYKA WSPÓŁCZESNA

Nowoczesna gospodarka. Stabilne społeczeństwo. Atut znajomości języka.
Praktyczna znajomość współczesnego języka.

Program zakłada przewagę zajęć praktycznych (patrz wykaz przedmiotów),  pozwala na osiągnięcie biegłości w języku norweskim, wspartej intuicyjną świadomością językową, zdolnością poruszania się w różnych rejestrach języka, mocnym osadzeniem we współczesnych realiach Skandynawii a w szczególności Norwegii w obszarze tradycji, współczesnej kultury i współczesnego społeczeństwa. Atuty tych studiów to program zorientowany na język współczesny, z przewagą zajęć praktycznych o charakterze ćwiczeniowym i warsztatowym, wzbogacony o blok praktyk zawodowych organizowanych przez Uczelnię.

Taki program pozwala nie tylko uzyskać biegłość w języku norweskim w komunikacji codziennej oraz w relacjach zawodowych, ale również rozwija kwalifikacje zawodowe i umiejętności miękkie zaliczane do kompetencji przyszłości. Dydaktykę wspieramy nowoczesną technologią, w tym rozwiązaniami distance learning.

Studia tworzone z myślą o Tobie

Skandynawistyka stworzona jest dla osób zainteresowanych światem, które cenią sobie przede wszystkim opanowanie współczesnego języka norweskiego w praktyce, na poziomie zbliżonym do rodzimych użytkowników. Studia adresujemy szczególnie do osób, które chcą osiągnąć wysoki poziom znajomości języka norweskiego, mocno osadzonego w kontekstach kultury, tradycji i społeczeństwa. Jednocześnie, które cenią sobie możliwość zdobycia i rozwinięcia kompetencji zawodowych poprzez realizację bogatego programu praktyk. Studia te prowadzone są również od podstaw z myślą o osobach, które dopiero chcą rozpocząć naukę tego języka.

Doświadczenie i nowoczesność. Wyższa Szkoła Języków Obcych od 22 lat prowadzi nowoczesne studia językowe rozbudowując i zmieniając ich program w rytm ewolucji współczesnego świata i potrzeb studentów. Od zawsze studia nasze charakteryzuje nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności językowych.

Baza dydaktyczna. Studia wspieramy platformą e-learningową dającą dostęp do dodatkowych materiałów i źródeł. Chętnie korzystamy z multimediów, sale wyposażone są w tablice multimedialne i projektory. Zajęcia z translacji realizowane są w kabinach tłumaczeniowych wyposażonych w pełen system konferencyjnego tłumaczenia symultanicznego.

Dostęp do wiedzy. Księgozbiór uczelni oraz dostęp do źródeł w Internecie zapewniają studentom możliwość czerpania z aktualnych zasobów wiedzy.

Międzynarodowe środowisko.  Uczelnię tworzymy wspólnie. Zarówno wykładowcy jak i studenci tak z Polski jak i z zagranicy mają równe prawa we współtworzeniu środowiska sprzyjającego rozwijaniu się w oczekiwanym przez młodych ludzi kierunku.

Orientacja na potrzeby. Naszym studentom oferujemy wsparcie w codziennym życiu akademickim. W tym celu powołaliśmy Rzecznika Spraw Studenckich oraz Opiekuna ds. Osób z Niepełnosprawnością, którzy na co dzień udzielają pomocy naszym studentom.

Bezpieczne studia. Wyższa Szkoła Języków Obcych jest dobrze przygotowana do prowadzenia zajęć w czasach dynamicznie zmieniającej się sytuacji zdrowotnej. Podczas zdalnego nauczania zajęcia realizowane były on-line w czasie rzeczywistym zgodnie z planem studiów. Dodatkowo, studenci korzystali z możliwości indywidualnych konsultacji i tutoringu. Wspierani byli także rozbudowaną platformą distance learning. Doświadczenia, jakie zebraliśmy oraz wyposażenie i technologia, w jakie zainwestowaliśmy sprawiają, że prowadzone zajęcia zdalne charakteryzuje wysoka skuteczność.

Uczelnia organizuje swoim studentom rozbudowany program praktyk zawodowych. Absolwenci Uczelni wchodzą na rynek pracy z możliwością wykazania w swoim CV doświadczenia zdobytego w ramach realizowanych praktyk. Rozwijają nie tylko kompetencje branżowe, ale również umiejętności z obszaru kompetencji przyszłości, tzw. umiejętności miękkich. Dla realizacji praktyk Uczelnia zbudowała sieć partnerów z różnych branż, którzy nie tylko brali udział w konsultacjach programowych wskazując obszary kształcenia szczególnie interesujące pracodawców, ale również deklarują przyjęcie studentów na praktyki.

Język norweski:

– Język norweski w komunikacji;
– Konwersacje;
– Pisanie i analiza tekstów;
– Fonetyka i słuchanie.

Język norweski w komunikacji współczesnej:

– Język branżowy w komunikacji;
– Warsztat tłumacza pisemnego;
– Warsztat tłumaczenia ustnego;
– Struktury języka norweskiego w użyciu;
– Ikony kultury.

Przedmioty kształcenia ogólnego:

– Technologia informacyjna;
– Człowiek i społeczeństwo;
– Europa na skrzyżowaniu kultur;
– Psychologia komunikacji i wywierania wpływu;
– Świat polityki, świat gospodarki XXI wieku;
– Aplikacje mobilne i narzędzia IT.

Przedmioty kierunkowe:

– Pragmalingwistyka;
– Wiedza o języku współczesnym;
– Literatura współczesna i tradycje literackie;
– Wstęp do kultury współczesnej obszaru języka norweskiego;
– Wiedza o akwizycji i nauce;
– Wystąpienia publiczne;
– Polityka językowa;
– Projektowanie ścieżki kariery.

Nauka drugiego języka prowadzona jest przez cały okres studiów. To okazja do opanowania drugiego języka na poziomie co najmniej B2 oznaczającym swobodną komunikację i możliwość korzystania z obcojęzycznych materiałów i źródeł. Do wyboru: angielski i niemiecki.
*utworzenie grupy przy min. 12 osobach

Potwierdzeniem tego, że oferujemy studia nowoczesne, odpowiadające potrzebom studentów świadczy duża liczba osób, które wracają do nas na studia II stopnia czy studia podyplomowe. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w wielu różnych sektorach i zawodach. Są wśród nich asystenci językowi w firmach i instytucjach publicznych, trenerzy i szkoleniowcy, tłumacze, researcherzy, ludzie biznesu prowadzący własną działalność lub pracujący w firmach w działach HR, marketingu, w finansach, logistyce, obsłudze partnerów biznesowych. Pracę można znaleźć również w mediach, w wydawnictwach, wszędzie tam, gdzie sprawność w posługiwaniu się słowem i językiem jest ceniona.

Nowoczesne studia językowe ukierunkowane na lingwistykę współczesną otwierają wiele ścieżek kariery zawodowej. Ich przewaga polega na uniwersalności kompetencji i umiejętności.

Program Erasmus+ to najpopularniejszy program wymiany studenckiej.
W ramach Erasmusa studenci mogą wyjechać na semestr lub rok do jednej z uczelni partnerskich. Nie wydłuża im się przy tym czas studiowania,
gdyż uzyskują zaliczenie odpowiednich semestrów w WSJO na podstawie ocen i punktów ECTS zdobytych na uczelni zagranicznej.

Od 2020 roku Norwegia automatycznie uznaje polskie tytuły zawodowe. 

Więcej informacji na stronie www.bwz.wsjo.pl

Studenci mogą się ubiegać zarówno o stypendia socjalne jak i naukowe.
Aby otrzymać stypendium socjalne, w poprzednim roku akademickim
student musiał wykazać się dochodami na osobę w rodzinie, które nie
przekraczały kwoty 1051 zł netto oraz spełnić warunki wynikające
z przepisów o świadczeniach rodzinnych.
Studentom wyróżniającym się wysoką średnią, lub takim, którzy wykazali się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi przyznawane jest stypendium Rektora. Wysokość stypendium za wyniki w nauce wynosi od 300 – 1100 zł/m-c w zależności od średniej.

STUDIA STACJONARNE / STUDIA NIESTACJONARNE

ŚWIAT JĘZYKA – JĘZYKI ŚWIATA

Rozwój w obszarze współczesnego, żywego języka dający swobodę komunikacji i intuicję językową w każdej sytuacji od codziennej po biznesową. Znajomość współczesnego świata, tego co dziś wyznacza trendy społeczne i kulturowe danego obszaru językowego. Pewność językowa, która pozwala swobodnie wyrażać opinię, prezentować poglądy, korzystać z wiedzy, skutecznie się komunikować. Rozwinięte kompetencje przyszłości jak praca w zespole, prowadzenie projektu, wielozadaniowość, przetwarzanie informacji, kształcone nie w sali wykładowej, a podczas programu praktyk. Umiejętności społeczne pozwalające nawiązywać relacje, rozumieć emocje, poznawać innych i siebie. Poznawanie języka przewagą zajęć praktycznych nad teorią dające umiejętności i wiedzę. Lingwistyka współczesna – nowoczesne studia językowe.

POZNAJ HISTORIE NASZYCH STUDENTÓW

Mam na imię Natalia i jestem absolwentką Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Odkąd pamiętam fascynowałam się tym jak wiele języków jest na świecie i tym, że miejsce w którym się urodziliśmy definiuje jaki jest nasz język ojczysty.

Kiedyś przeszkodą w komunikacji między ludźmi na całym świecie były czynniki geograficzne, wysokie góry czy rozległe doliny, ale teraz, w dobie Internetu i ogromnych możliwości podróży, jedyną przeszkodą, aby w pełni poznawać nowe kultury i komunikować się w międzynarodowym środowisku, zdają się być  nasze umiejętności językowe, które nabywamy jako dziecko, a później rozwijamy. W miarę dorastania zaczęłam rozumieć, że mój język ojczysty wcale mnie nie ogranicza. Myślę, że każdy ma w sobie potencjał, aby opanować język, nawet taki z drugiego końca globu i to na naprawdę dobrym poziomie. W szkole podstawowej uczyłam się języka angielskiego i niemieckiego, a w liceum wybrałam francuski jako język dodatkowy. Język norweski odkryłam na krótki czas przed studiami. Kiedy przyszło do wyboru kierunku, wiedziałam, że chcę zdecydować się na studia językowe. Weszłam na stronę WSJO i zobaczyłam ofertę rekrutacyjną  z językiem norweskim. Sprawdziłam jak brzmi ten język i bardzo mi się spodobał. Odkryłam jak niesamowitym krajem jest Norwegia i poczułam, że nauka języka norweskiego na WSJO to jest to co wybieram! Cieszę się, że moja uczelnia pozwoliła mi na naukę języka kraju fiordów, Norwegii, i że wykładowcy tej uczelni przenieśli góry, by nauczyć mnie tego języka od podstaw do zaawansowanego poziomu! Jakby ktoś mnie zapytał, czy polecam tę uczelnię, odpowiem bez żadnych wątpliwości, że tak. To tutaj poznałam moich najlepszych przyjaciół, a tych którzy po studiach wyjechali, mogę odwiedzać w Norwegii. Wykładowcy w Wyższej Szkole Języków Obcych, w tym mój promotor, byli dla mnie źródłem inspiracji, a najciekawsze zajęcia wspominam z sentymentem. Dzięki uczelni odbyłam praktyki studenckie, które dały mi fundament do znalezienia pracy, w której się odnalazłam. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy towarzyszyli mi w pokonywaniu wyzwań jakie niesie za sobą nauka języka, i że razem ze mną dołożyli parę lat do historii tej uczelni, której częścią możesz stać się i Ty!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij