JAPONISTYKA

NOWOCZESNE STUDIA JĘZYKOWE LINGWISTYKA WSPÓŁCZESNA

Pasja studiowania. Nowość – studia niestacjonarne. Język – kultura – społeczeństwo.
Praktyczna znajomość współczesnego języka.

Program zakłada przewagę zajęć praktycznych (patrz wykaz przedmiotów),  pozwala na osiągnięcie biegłości w języku japońskim, wspartej intuicyjną świadomością językową, zdolnością poruszania się w różnych rejestrach języka, mocnym osadzeniem w realiach współczesnej Japonii w obszarze tradycji, współczesnej kultury i współczesnego społeczeństwa. Atuty tych studiów to program zorientowany na język współczesny, z przewagą zajęć praktycznych o charakterze ćwiczeniowym i warsztatowym, wzbogacony o blok praktyk zawodowych organizowanych przez Uczelnię.

Taki program pozwala nie tylko uzyskać biegłość w języku japońskim w komunikacji codziennej oraz w relacjach zawodowych, ale również rozwija kwalifikacje zawodowe i umiejętności miękkie zaliczane do kompetencji przyszłości. Dydaktykę wspieramy nowoczesną technologią, w tym rozwiązaniami distance learning.

Studia tworzone z myślą o Tobie

Japonistyka stworzona jest dla osób zainteresowanych światem, które cenią sobie przede wszystkim opanowanie współczesnego języka japońskiego w praktyce, na poziomie zbliżonym do rodzimych użytkowników. Studia adresujemy szczególnie do osób, które chcą osiągnąć wysoki poziom znajomości języka japońskiego, mocno osadzonego w kontekstach kultury, tradycji i społeczeństwa. Jednocześnie, które cenią sobie możliwość zdobycia i rozwinięcia kompetencji zawodowych poprzez realizację bogatego programu praktyk. Studia te prowadzone są również od podstaw z myślą o osobach, które dopiero chcą rozpocząć naukę tego języka.

Doświadczenie i nowoczesność. Wyższa Szkoła Języków Obcych od 22 lat prowadzi nowoczesne studia językowe rozbudowując i zmieniając ich program w rytm ewolucji współczesnego świata i potrzeb studentów. Od zawsze studia nasze charakteryzuje nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności językowych.

Baza dydaktyczna. Studia wspieramy platformą e-learningową dającą dostęp do dodatkowych materiałów i źródeł. Chętnie korzystamy z multimediów, sale wyposażone są w tablice multimedialne i projektory. Zajęcia z translacji realizowane są w kabinach tłumaczeniowych wyposażonych w pełen system konferencyjnego tłumaczenia symultanicznego.

Dostęp do wiedzy. Księgozbiór uczelni oraz dostęp do źródeł w Internecie zapewniają studentom możliwość czerpania z aktualnych zasobów wiedzy.

Międzynarodowe środowisko.  Uczelnię tworzymy wspólnie. Zarówno wykładowcy jak i studenci tak z Polski jak i z zagranicy mają równe prawa we współtworzeniu środowiska sprzyjającego rozwijaniu się w oczekiwanym przez młodych ludzi kierunku.

Orientacja na potrzeby. Naszym studentom oferujemy wsparcie w codziennym życiu akademickim. W tym celu powołaliśmy Rzecznika Spraw Studenckich oraz Opiekuna ds. Osób z Niepełnosprawnością, którzy na co dzień udzielają pomocy naszym studentom.

Bezpieczne studia. Wyższa Szkoła Języków Obcych jest dobrze przygotowana do prowadzenia zajęć w czasach dynamicznie zmieniającej się sytuacji zdrowotnej. Podczas zdalnego nauczania zajęcia realizowane były on-line w czasie rzeczywistym zgodnie z planem studiów. Dodatkowo korzystali z możliwości indywidualnych konsultacji i tutoringu. Wspierani byli także rozbudowaną platformą distance learning. Doświadczenia, jakie zebraliśmy oraz wyposażenie i technologia, w jakie zainwestowaliśmy sprawiają, że prowadzone zajęcia zdalne charakteryzuje wysoka skuteczność.

Uczelnia organizuje swoim studentom rozbudowany program praktyk zawodowych. Absolwenci Uczelni wchodzą na rynek pracy z możliwością wykazania w swoim CV doświadczenia zdobytego w ramach realizowanych praktyk. Rozwijają nie tylko kompetencje branżowe, ale również umiejętności z obszaru kompetencji przyszłości, tzw. umiejętności miękkich. Dla realizacji praktyk Uczelnia zbudowała sieć partnerów z różnych branż, którzy nie tylko brali udział w konsultacjach programowych wskazując obszary kształcenia szczególnie interesujące pracodawców, ale również deklarują przyjęcie studentów na praktyki.

Język japoński:

– Język japoński w komunikacji;
– Konwersacje;
– Pisanie i analiza tekstów;
– Fonetyka i słuchanie.

Język japoński w komunikacji współczesnej:

– Język branżowy w komunikacji;
– Warsztat tłumacza pisemnego;
– Warsztat tłumaczenia ustnego;
– Struktury języka japońskiego w użyciu;
– Ikony kultury.

Przedmioty kształcenia ogólnego:

– Technologia informacyjna;
– Człowiek i społeczeństwo;
– Psychologia komunikacji i wywierania wpływu;
– Świat polityki, świat gospodarki XXI wieku;
– Aplikacje mobilne i narzędzia IT.

Przedmioty kierunkowe:

– Pragmalingwistyka;
– Wiedza o języku współczesnym;
– Literatura współczesna i tradycje literackie;
– Wstęp do kultury współczesnej obszaru języka japońskiego;
– Wiedza o akwizycji i nauce;
– Wystąpienia publiczne;
– Polityka językowa;
– Projektowanie ścieżki kariery.

Nauka drugiego języka prowadzona jest przez cały okres studiów. To okazja do opanowania drugiego języka na poziomie co najmniej B2 oznaczającym swobodną komunikację i możliwość korzystania z obcojęzycznych materiałów i źródeł. Na japonistyce drugim językiem jest angielski.

Potwierdzeniem tego, że oferujemy studia nowoczesne, odpowiadające potrzebom studentów świadczy duża liczba osób, które wracają do nas na studia II stopnia czy studia podyplomowe. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w wielu różnych sektorach i zawodach. Są wśród nich asystenci językowi w firmach i instytucjach publicznych, trenerzy i szkoleniowcy, tłumacze, researcherzy, ludzie biznesu prowadzący własną działalność lub pracujący w firmach w działach HR, marketingu, w finansach, logistyce, obsłudze partnerów biznesowych. Pracę można znaleźć również w mediach, w wydawnictwach, wszędzie tam, gdzie sprawność w posługiwaniu się słowem i językiem jest ceniona.

Nowoczesne studia językowe ukierunkowane na lingwistykę współczesną otwierają wiele ścieżek kariery zawodowej. Ich przewaga polega na uniwersalności kompetencji i umiejętności.

Cykliczne spotkania w murach Uczelni gromadzą miłośników kultury japońskiej – studentów i ich przyjaciół oraz naszych japońskich wykładowców. Na spotkania chętnie przychodzą również przyszli studenci. Spotkania mają na celu przybliżenie fascynującej kultury Japonii. W świat tego wyjątkowego kraju wprowadzają gości przygotowane przez studentów prezentacje – m. in. na temat tradycyjnej muzyki japońskiej, niezwykłych japońskich wynalazków, różnic kulturowych dzielących Japonię i kraje Zachodu. Z dużym entuzjazmem przyjmowane są pokazy kaligrafii przygotowane przez nauczyciela pisma japońskiego i studentów. Uczestnicy pokazów mogą nie tylko dowiedzieć się więcej na temat sztuki pisania, ale także własnoręcznie zapisać kilka znaków japońskiego alfabetu fonetycznego. Niecodzienne spotkanie z kulturą Japonii budzi zawsze duże zainteresowanie wśród wszystkich przybyłych, dla wielu z nich spotkania te są impulsem do podjęcia studiów orientalnych w WSJO.

Studenci mogą się ubiegać zarówno o stypendia socjalne jak i naukowe.
Aby otrzymać stypendium socjalne, w poprzednim roku akademickim
student musiał wykazać się dochodami na osobę w rodzinie, które nie
przekraczały kwoty 1051 zł netto oraz spełnić warunki wynikające
z przepisów o świadczeniach rodzinnych.
Studentom wyróżniającym się wysoką średnią, lub takim, którzy wykazali się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi przyznawane jest stypendium Rektora. Wysokość stypendium za wyniki w nauce wynosi od 300 – 1100 zł/m-c w zależności od średniej.

STUDIA STACJONARNE / STUDIA NIESTACJONARNE

ŚWIAT JĘZYKA – JĘZYKI ŚWIATA

Rozwój w obszarze współczesnego, żywego języka dający swobodę komunikacji i intuicję językową w każdej sytuacji od codziennej po biznesową. Znajomość współczesnego świata, tego co dziś wyznacza trendy społeczne i kulturowe danego obszaru językowego. Pewność językowa, która pozwala swobodnie wyrażać opinię, prezentować poglądy, korzystać z wiedzy, skutecznie się komunikować. Rozwinięte kompetencje przyszłości jak praca w zespole, prowadzenie projektu, wielozadaniowość, przetwarzanie informacji, kształcone nie w sali wykładowej, a podczas programu praktyk. Umiejętności społeczne pozwalające nawiązywać relacje, rozumieć emocje, poznawać innych i siebie. Poznawanie języka przewagą zajęć praktycznych nad teorią dające umiejętności i wiedzę. Lingwistyka współczesna – nowoczesne studia językowe.

POZNAJ HISTORIE NASZYCH STUDENTÓW

Jestem Paulina, a naukę języka japońskiego w Wyższej Szkole Języków Obcych mogę porównać do wspaniałej podróży, która nie tylko poszerzyła moje horyzonty, ale również pozwoliła mi poznać samą siebie. W trakcie nauki miałam kontakt z renomowanymi wykładowcami, którzy z pasją, w bardzo solidny sposób przekazywali wiedzę. Na japonistyce nie funkcjonuje słowo „nuda”, ponieważ zawsze znajdowały się jakieś anegdoty czy językowe smaczki, które potrafiły rozbudzić wyobraźnię do dalszej nauki. 

Wszyscy wykładowcy regularnie odwiedzali Kraj Kwitnącej Wiśni, a po powrocie dzielili się swoimi doświadczeniami ze studentami, którzy z wypiekami na twarzach pochłaniali każde słowo. Native speakerzy przekazywali praktyczną, użytkową wiedzę o języku, uczyli i pomagali opanować słownictwo oraz zwroty, które są najczęściej używane przez rodzimych użytkowników języka japońskiego. Japonistyka w Wyższej Szkole Języków Obcych to kierunek, który cały czas ewoluuje i wysłuchuje potrzeb swoich studentów, dodatkowym atutem jest spora liczba zajęć poza programem studiów, które pozwalają nie tylko na skosztowanie prawdziwej kultury Japonii, ale również na zacieśnianie więzów między samymi studentami. Jestem dumna, że mogę mówić o sobie jako o absolwentce japonistyki w Wyższej Szkole Języków Obcych.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij