DZIEDZICTWO WSPÓŁCZEŚNIE

Kapitał, powód do dumy, atrakcja turystyczna i źródło tożsamości – tak dziś funkcjonuje dziedzictwo. Jego znaczenie rośnie zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym.
Jako nośny argument chętnie przywoływane jest dla celów społecznych, gospodarczych i politycznych, a w inicjatywy heritologiczne angażują się badacze, aktywiści, samorządowcy oraz szeroka publiczność.

Studia podyplomowe Menedżer Dziedzictwa Kulturowego zaprojektowano jako kompendium wiedzy w zakresie wykorzystania nieschematycznych metod w wypracowaniu i wdrożeniu kierunków działania związanego z rozpoznawaniem, ochroną, zarządzaniem i promocją dziedzictwa kulturowego.

STUDIA PODYPLOMOWE HYBRYDOWE

DLA KOGO

Oferta przeznaczona jest dla osób, które ukończyły studia I lub II stopnia.

CZAS TRWANIA

Zajęcia odbywają się przez 2 semestry, łącznie 160 godzin zajęć.

FORMA ZAJĘĆ

  • warsztat
  • panel dyskusyjny
  • zajęcia interaktywne
  • prezentacja
  • wystąpienie

FORMA STUDIÓW

Zajęcia online + 3 zjazdy stacjonarnie.

Kierunek powstał z myślą o tym, by pogłębiać specjalistyczną wiedzę i jednocześnie udoskonalać umiejętności praktyczne, związane z kreowaniem oraz promowaniem dziedzictwa w różnych jego odmianach. Dodatkowym atutem programu są zajęcia poświęcone pozyskiwaniu funduszy i zarządzaniu projektami.

Podczas rocznych studiów podyplomowych:
– nauczysz się posługiwać wiedzą dotyczącą rozpoznawania, ochrony, zarządzania i promocji dziedzictwa kulturowego,
– zdobędziesz fachową wiedzę humanistyczną z kompetencjami umożliwiającymi animowanie działań kulturalnych w środowiskach lokalnych i placówkach kulturalno-oświatowych,
– będziesz wiedzieć jak inspirować i koordynować działaniami promującymi dziedzictwo kulturowe,
– nauczysz się zdobywać fundusze krajowe i unijne wspierające projekty dziedzictwa kulturowego.

Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w jednostkach administracji rządowej
i samorządowej, placówkach kulturalno-oświatowych zajmujących się popularyzacją dziedzictwa kulturowego, muzeach i instytucjach zajmujących się ochroną i konserwacją dziedzictwa kulturowego, organizacjach i firmach turystycznych zajmujących się promocją
i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Kierunek powstał z myślą o osobach, które chcą pogłębiać specjalistyczną wiedzę i jednocześnie udoskonalać umiejętności praktyczne, związane z kreowaniem oraz promowaniem dziedzictwa w różnych jego odmianach. Studia zaprojektowano z myślą o szerokim gronie odbiorców: twórcach, animatorach, dziennikarzach, samorządowcach, działaczach, osobach polityki, aktywistach, niezależnych twórcach treści internetowych i osobach zainteresowanych dziedzictwem i tożsamością zbiorową.

Zajęcia prowadzone przez najlepszych wykładowców reprezentujących różne dziedziny naukowe i kompetencje zawodowe. Specjalistyczna kadra kierunku składa się z osób od lat zajmujących się dziedzictwem w różnych obszarach:

KRYTYCZNE STUDIA NAD DZIEDZICTWEM
EKODZIEDZICTWO

DR KAROLINA DZIUBATA-SMYKOWSKA, UAM POZNAŃ

Antropolożka i etnolożka, specjalistka w zakresie niematerialnego dziedzictwa kultury oraz zjawisk z pola folkloryzmu. Kierowniczka i wykonawczyni wielu projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka tekstów publikowanych na łamach „Ludu”, „Etnografii Polskiej” czy „Journal of Folklore and Popular Culture”. Członkini Zarządu Komisji Młodych IOV (Youth Commission Poland), sekretarz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oddział w Poznaniu, a także redakcji serii wydawniczej „Kultury Popularne Świata” PTL.

DZIEDZICTWO: EDUKACJA I KULTURA

KAROLINA OCIEPKA, TEATR MOZAIKA

Menedżerka i animatorka kultury. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Teatru Mozaika. Autorka programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji” oraz cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania”. Od lat prowadzi interaktywne spektakle i koncerty dla dzieci oraz warsztaty dla dorosłych. Od 2013 roku członkini kapeli Przodki, w której gra na polskich bębnach tradycyjnych. Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021. W latach 2007-2009 pracowała w Komisji UNESCO na Łotwie, realizując projekty związane z ochroną dziedzictwa niematerialnego regionu bałtyckiego.

DZIEDZICTWO: ROZPOZNANIE I ZARZĄDZANIE
DZIEDZICTWO: NOWOCZESNE MUZEALNICTWO

DR ARKADIUSZ JEŁOWICKI –
ETNOGRAF, MUZEALNIK, AKTYWISTA KULTURALNY

Kustosz dyplomowany w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, badacz, etnolog, dokumentalista, kurator wystaw o kulturze ludowej, autor, redaktor naukowy publikacji poświęconych kulturze tradycyjnej Wielkopolski, w tym m.in. serii „Atlas niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej” (2015) oraz „Żywa tradycja w Wielkopolsce” (2017, 2018, 2019, 2021). Autor kilkudziesięciu map etnograficznych z obszaru Wielkopolski i Podkarpacia. Redaktor naczelny rocznika “Dziedzictwo Kulturowe Wsi”, autor lekcji muzealnych oraz koordynator warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży. Sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członek Rady do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kadencjach 2018-2023 i 2023-2027; członek Rady muzeów i miejsc pamięci narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego; członek Rady Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

DYPLOMACJA KULTURALNA

MAGDALENA NOWAKOWSKA, AGENCJA DS. ROZWOJU ONZ

Menadżerka, tłumaczka, antropolożka, pieśniarka. Dyrektorka i założycielka festiwalu Art Zona. Założycielka i managerka pierwszego na Kaukazie anglojęzycznego radia GIPA przy Gruzińskim Instytucie Spraw Publicznych w Tbilisi. Pomysłodawczyni i managerka festiwalu Art Gene w Tbilisi, największym tego typu wydarzenia w regionie. W latach 2003–2007 korespondentka „Gazety Wyborczej” na Kaukazie. Ekspertka ds. Mediów, Promocji i Kultury w Ambasadzie RP w Tbilisi (2010-2014). Tworzyła i realizowała strategie komunikacji misji United Nations Development Programme w Gruzji w odniesieniu do działań i projektów o charakterze rozwojowym i humanitarnym.

PROMOCJA KULTURY

DR PIOTR FIRYCH, UAM POZNAŃ

Kulturoznawca. W latach 2013-2023 zaangażowany w pracę nad kilkunastoma projektami badawczymi, finansowanymi m.in. z funduszy Erasmus+ UE (trzyletni projekt badawczy „CONNECTING AUDIENCES: European Alliances for Education and Training in Audience Development”), czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (projekty „Nowe lokowanie instytucji publicznych w miejskich ekosystemach kultury w Polsce” oraz „Oddziaływanie festiwali na polskie miasta. Studium kompetencji kadr sektora kultury oraz synergii międzysektorowej”). Absolwent marketingu i studiów latynoamerykańskich (Aalborg University w Danii), a także dziennikarstwa i komunikacji społecznej (Uniwersytet Łódzki / Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie). Jego praca doktorska została wyróżniona w XVIII edycji konkursu na najlepsze prace doktorskie organizowanego przez Miasto Poznań (2022 rok).

PROGRAM/MODUŁY

Atutem programu jest jego uzupełnienie o zajęcia związane z pozyskiwaniem funduszy i zarządzaniem projektami:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij