STUDIA STACJONARNE

Informator – japonistyka (pobierz)

Rosnąca fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni nie dziwi, tym bardziej, że za wyborem japonistyki jako kierunku studiów przemawiają także względy czysto praktyczne. Coraz więcej azjatyckich koncernów otwiera placówki swoich firm w Europie, przez co znajomość języka japońskiego może stać się największym atutem w przyszłej karierze zawodowej.

Nauka japońskiego rozpoczyna się od podstaw. Oprócz standardowych przedmiotów, takich jak praktyczna nauka języka, gramatyka opisowa, historia i literatura japońska, studenci mają szansę zgłębiać tajniki tak niespotykanej sztuki, jaką jest pismo japońskie.

Studia filologiczne to nie tylko nauka języka obcego. Kładziemy nacisk na poprawność gramatyczną, płynną wymowę i rozwój słownictwa, wzbogacając te umiejętności nauką o języku oraz przedmiotami z zakresu kultury i literatury Japonii.

Dni japońskie
Cykliczne spotkania w murach Uczelni gromadzą miłośników kultury japońskiej – studentów japonistyki i ich przyjaciół oraz naszych japońskich wykładowców. Na spotkania chętnie przychodzą również przyszli studenci.
Spotkania mają na celu przybliżenie fascynującej kultury Japonii. W świat tego wyjątkowego kraju wprowadzają gości przygotowane przez studentów prezentacje – m.in. na temat tradycyjnej muzyki japońskiej, niezwykłych japońskich wynalazków, różnic kulturowych dzielących Japonię i kraje Zachodu. Z dużym entuzjazmem przyjmowane są pokazy kaligrafii przygotowane przez nauczyciela pisma japońskiego i studentów. Uczestnicy pokazów mogą nie tylko dowiedzieć się więcej na temat sztuki pisania, ale także własnoręcznie zapisać kilka znaków japońskiego alfabetu fonetycznego.
Ogromną ciekawość wzbudza pokaz strojów japońskich – jest to jedyna okazja, aby podziwiać oryginalne jedwabne japońskie kimona wraz z przepięknymi dodatkami oraz trudną sztukę zakładania tego wyjątkowego stroju.
Uwieńczeniem imprez jest pokaz japońskich sztuk walk. Intensywne przeżycia po pokazie walki łagodzi pokaz sztuki układania bukietów – Ikebany. Niecodzienne spotkanie z kulturą Japonii budzi zawsze duże zainteresowanie wśród wszystkich przybyłych, dla wielu z nich spotkania te są impulsem do podjęcia studiów orientalnych w WSJO.

Wybrane przedmioty

Praktyczna nauka języka japońskiego

 • komunikacja
 • struktura gramatyczna języka
 • konwersacje
 • teoria i praktyka przekładu
 • nauka pisma japońskiego

Pisanie akademickie

Gramatyka opisowa

Teoria literatury

Historia literatury japońskiej

Historia Japonii

Wiedza o Japonii

Historia języka japońskiego

Językoznawstwo współczesne

Teoria i badania nad akwizycją języka obcego

Ochrona własności intelektualnej

Drugi język obcy – język angielski

Wykłady monograficzne

Seminarium licencjackie

 

Studenci WSJO mają możliwość wyboru interesującej ich specjalizacji. W tym roku proponujemy:

 • Grafika komputerowa z edytorstwem
 • Język obcy w biznesie
 • Mediator językowy
 • Język angielski w ruchu pasażerskim
 • Akademia Trenera
 • Logistyka (tylko dla studiów stacjonarnych)
 • Kogniwistyka i informatyka