Odeszła prof. dr hab. Edyta Połczyńska

Z głęboką refleksją przyjęliśmy i dzielimy się smutną wiadomością o odejściu Pani Profesor Edyty Połczyńskiej, pod każdym względem wyjątkowej Kobiety, Nauczycielki, Znawczyni literatury niemieckiej XIX i XX wieku. Głęboko osadzonej w różnorodnych kontekstach  obszaru badań literaturoznawczych, połączonych z historią Poznania i Wielkopolski. Zarówno w  badaniach naukowych jak i relacjach międzyludzkich stawiała na szacunek, partnerstwo i profesjonalizm.

Z Wyższą Szkołą Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego była związana od 2002 roku, przynosząc do naszej młodej Uczelni pasję nauczania, energię, doświadczenie. Postrzegała swoją aktywność jako naturalną kontynuację pracy dydaktycznej i organizacyjnej, współtworzyła merytorycznie treści przedmiotów, a po uruchomieniu studiów drugiego stopnia w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju oferty programowej. Wielokrotnie powtarzała, że należy inwestować w młodych ludzi, w kompetencję językową, co potwierdzała swoim niezwykłym zaangażowaniem również w działalność na rzecz Olimpiady Języka Niemieckiego.

Od początku stawiała nam poprzeczkę wysoko, przypominając nieustannie o potrzebie budowania i  utrzymania realnej jakości kształcenia, popartej rozwojem pracowników i dążeniem do doskonałości indywidualnej i instytucjonalnej. Gromadziła wokół siebie germanistów, w większości Jej absolwentów, często dzieliła się z nami wiedzą o kierunkach w aktualnych badaniach literaturoznawczych, zachęcając do pracy naukowej. Ponad siedemnaście lat prowadziła wykłady monograficzne i seminaria magisterskie, pokazując studentom wartość samodzielności nie tylko w refleksyjnym studiowaniu, ale i w codziennym życiu. Wytyczała cele, które często wydawały się być niemożliwe do osiągnięcia, i udowadniała, że ciężką pracą i konsekwencją można zdobyć każdy szczyt.

Pracowała w naszej Uczelni do 2019 roku. Skromna, silna i w najlepszym tego słowa znaczeniu sprawiedliwa. Pozostanie w naszej pamięci jako autorytet, punkt odniesienia, zarówno w wymiarze naukowym, jak i reprezentowanych wartości.

Za swoje zasługi otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu  Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej, honorową odznakę Miasta Poznania i Województwa Wielkopolskiego, dyplom uznania „za szczególne zasługi na rzecz współpracy polsko-niemieckiej” nadany Jej przez ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w październiku 2019 roku.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia
składają
prof. dr hab. Hubert Orłowski, Rektor
mgr Cezary Pieczyński, Kanclerz
oraz społeczność akademicka
Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij